Türkiye’nin Terörü Önlemede İzlediği Yanlış Dış Politikalar

· ·

turkiye-nin-terorle-mucadelede-izledigi-yanlis-dis-politikalar

197 görüntüleme

Türkiye, güney sınırlarındaki terör oluşumlarını önlemede ve temizlemede, mevcut iktidarın saplantılı islamcı politikaları nedeniyle istenilen seviyede aşama kaydedememektedir. ABD’nin bu coğrafyadaki ülkeleri bölme, parçalama planları doğrultusunda, bölgede PKK, PYD, YPG terör örgütlerinin varlıklarını sürdürmesi için koruduğu, hatta binlerce tır silah ve mühimmatı bu teröristlere verdiği ve onları eğittiği apaçık ortadadır.
abd-terore-destekte-1-numara
Türkiye’de mevcut iktidar ise ABD’nin teröre verdiği bu desteği kınayıp, teröristlere teslim ettiği bu silahları geri toplamasını talep etmekle yetinmiştir. Üstüne üstlük şu sıralarda Türkiye’yi yöneten iktidarın Suriye sınırında ABD ile birlikte sözde Güvenli Bölge oluşturma görüşmelerinde bulunmaya başlaması, dış politikada düşülen garabetin resmidir. Dünyada hangi devlet, terörü destekleyip koruyan bir ülkeyle terör operasyonu konusunda işbirliği yapar ki? Milli çıkarlarını koruyan bir devlet yönetimi asla bu tür hatalı politikalar izlemez. Ne yazik ki Türkiye son yıllarda Suriye’de yaşanan iç karışıklılar neticesinde sözde islamcı direniş gruplarını destekleyerek, Suriye devletine karşı mücadele yoluna girmiştir. Oysaki Suriye devleti, ülkesinin toprak bütünlüğünü korumak için rejime karşı gelen grupları temizleme gayretindedir. Suriye’nin kuzeyinde ABD ise desteklediği PKK, PYD, YPG terör örgütlerini bölgede kalıcı hale getirerek Suriye’nin toprak bütünlüğünü parçalama niyetindedir.
abd-den-ypg-ye-120-tir-lik-yeni-silah-sevkiyati
Suriye’nin kuzeyinde kuracakları Kürt devletini aşama aşama hayata geçirmek için bölgenin etnik yapısını değiştirerek, bölgeyi Kürtleştirme çalışmaları yürüttüğü görülmektedir. ABD, zaten işgal ettiği Irak topraklarında Bölgesel Kürt Yönetimi adı altında özerk bir yönetimi kurdurtmuştu. Kuzey Irak’ta Barzani yönetiminde 2017 yılında sözde referandumla bağımsızlık ilan etmeye kalkışmış olan bu yapı, yine ABD yönetiminde daha zamanı değil düşüncesiyle askıya alınmıştır. Bu gelişmelerden hareketle bölgenin götürülmek istendiği yol gün gibi ortadadır. ABD, 1967 yılından beri İsrail’in işgali altındaki Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’ni İsrail toprağı olarak tanımıştır.
abd-golan-tepelerini-israil-toragi-olarak-tanidi
ABD’nin Ortadoğu projesi kapsamında Suriye ve Irak’ın kuzeyi; Türkiye’nin güneydoğu ve doğu anadolu toprakları peyder pey Kürtlere özerklik ve bağımsızlık safsatasıyla önce bölünüp sonra bu üç ülkeden koparılan toprakların birleştirilmesiyle Büyük Ortdoğu Projesi’nin en önemli aşamasına geçilmek istendiğini gerçeği, başta Türkiye’yi olmak üzere bölge ülkelerini tehdit etmektedir. ABD, bu bölgede yürüttüğü parçalama ve yıkma politikalarını Türkiye, Suriye, Irak ve İran üzerinde uygulamaya çalışmaktadır. Diğer yandan ABD’nin İsrail’i destekleyen politikalarına ve  ortadoğu çıkarlarına karşı, terör örgütlerinin yok edilmesinden başka bir politika bölgeye dirlik getiremez. Bu 4 ülke bölünüp parçalandıktan sonra ABD’nin hedefi Rusya olacaktır. Bu nedenle Rusya da Suriye devletinin yanında yer almaktadır. Ancak Türkiye’yi yönetenler. yanlış dış politikalarıyla Suriye devletini parçalanmaya götürecek olan ABD çıkarlarına hizmet eden hamlelerde bulunmaktadır. Sözde islamcı savaşçılarla birlikte bölgede hareket etmekte, ümmetçi dış politikalarla hem ekonomisini hem de milli çıkarlarını feda etmektedir.
suriye-abd-guvenli-bolge
Suriye topraklarında, Türkiye sınırında ABD ile Türkiye Güvenli Bölge oluşturma konusunda görüşmelerde bulunması ve anlaşması, bölgeyi parçalama amacı taşıyan ABD’nin teröristleri koruyup kolladığı ortadayken, Türkiye’nin teröre karşı operasyon yapmasını engelleyecek ve Türkiye ile işbirliği yapar gibi görünen ABD’nin kontrolünde etkisiz ve sonuçsuz terörle mücadele durumu oluşacaktır. Tüm bunlar ABD’nin çıkarları dolğrultusunda yürümektedir. Maalesef ileriki yıllarda Türkiye, ülkeyi yönetenler yüzünden çok ağır kayıplar yaşayacaktır. Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden  terörü destekleyen ABD ile teröre karşı sözde işbirliği yapmak siyasi ahmaklıktır.
abd-pyd-sih-tir-yardimi
ABD ile askeri işbirliği yapmak bölgede terörü kalıcı hale getirecektir. Bu dönemde Türkiye’yi yönetenlerin, ABD’nin ekonomik tehditlerine karşı  milli çıkarlarımızdan taviz vermesi asla kabul edilemez. Türkiye, bu yönetim anlayışı nedeniyle ABD’nin dünyayı karıştırma politikalarına karşı dolaylı yoldan tehdit altında olan Rusya, İran, Suriye tarafından güvenilmez ülke olarak görülmektedir. Bu da bölgenin mevcut sınırlarının korunmasını tehlikeye sokmaktadır. Oysaki Türkiye, Suriye Rusya, İran, Çin gibi ülkelerin yanında yer alarak bölgenin parçalanmasına yönelik adımlar atan ABD’ye karşı koymalıydı ve ABD ile askeri işbirliğine asla girmemeliydi. ABD ile bu tür ilişkiler içine giren Türkiye’nin aynı anda Rusya, Çin, İran ve Suriye ile samimi işbirliği kurabilmesi pek mümkün olamayacak ve bu da teröre karşı mücadelede yetersizliğe yol açacaktır. Özetle, Türkiye denge politikası saplantısıyla bir yandan terör destekçisi ABD ile aynı tarafta yer alarak, diğer yandan Suriye’nin parçalanmasına karşı duran Rusya ile ilişkilerini geliştirmeye çalışmaktadır. Ancak bu politika, ülkemiz çıkarlarına fayda sağlamamaktadır.
27 Ağustos 2019

Sevebilirsin...