Türkiye’de Projelerde Erken Açılış Garabetleri ve Hatalı Yatırımlar

· ·

turkiyede-erken-acilis-garabetleri-ve-hatali-yatirimlar

835 görüntüleme

Türkiye’de son 15 yıl içinde yol, köprü, havaalanı, havalimanı, tünel gibi projelerin açılış tarihleri, temel atma törenleri esnasında hep pazarlık konusu yapılmış, planlamayla öngörülen tarihten daha erken bitirilmesi sanki bir başarıymış gibi gösterilmeye çalışılmıştı. Açılışları yapıldığında ise aslında projelerin kısmen tamamlandığı, bütünüyle bitmediği görülüyordu. Bu tür yönetim anlayışı akılcılık ile bağdaşmamaktadır.
izmir-otoyolu-2-yil-erkene-cekildi
Aslolan, proje aşamaları planlı, emeğe saygı çerçevesinde işçi çalışma şartlarını olumsuz etkileyecek taleplerde bulunulmadan projelerin en ufak ayrıntısına kadar bitirildikten sonra açılışının yapılmasıdır.
7-yillik-proje-5e-nasil-indi
Medyada da yer alan bazı görüntüler yapılanların hangi durumlara yol açtığını gözler önüne seriyor. Konuyla ilgili ikinci örnek Amasra Tüneli. Bir yandan açılışa yetiştirilmesi için yapılanlar ortadayken yaşanabilecek tehlikeler de ilgili haberde belirtilmiş.
amasra-tuneli-erken-acilis-emanet-malzemeyle-tunel-acmislar
Bir başka tünelden malzemelerin sökülüp yeni açılacak olan tünele monte edildiğini gösteren haberde sürecin nasıl işlediği işte böyle anlatılıyor.
amasra-tuneli-erken-acilis-detay
Üçüncü örnek ise seçimlerden önce açılışı yapılmaya çalışılan Sabuncubeli Tüneli. Aceleye getirilen çalışmalarla övünülme noktasına gelinmiş.
sabuncubeli-tuneli-erken-acilis
Gebze-Halkalı Banliyö Hattı açılışı da proje tam olarak tamamlanmadan açılmaya kalkışılmış. Ülke için yapılan yatırımların parti propagandası amacıyla kullanılması ve açılış tarihlerinin seçimlerden önceye çekilmesi Türkiye’nin bir gerçeği haline gelmiştir. Buradan hareketle siyasi etik kavramının çiğnenmesi bir yana bu aceleciliğin yarattığı risklerin toplum yararını tehlikeye attığı görülmektedir.
gebze-halkali-hatti-erken-acilis
Son olarak birçok sorun ve kazalarla gündeme gelen İstanbul Havalimanı da bu kervana katıldı. İnşa edildiği konum nedeniyle iklim koşullarının yıl içinde hava trafiğini olumsuz etkileyeceği söylenen havalimanının yapımı için kuzey ormanlarının kesildiği, kuşların göç yollarının üzerinde bulunması nedeniyle de doğanın dengesinin bozacağı uzmanlar tarafından belirtilmişti.
istanbul-havalimani-ormani-bitirdi
Öte yandan, işçilerin çalışma ve barınma şartlarının çok kötü olması nedeniyle de gündem olmuştu. İş kazaları sonucu çok sayıda işçi hayatını kaybetmişti. Sonunda kısmen açılışı 29 Ekim 2018’de aceleye getirilen projede diğer bölümlerin aşama aşama tamamlanacağı ve hizmete açılacağı söylenmişti. yani bir yandan havalimanı kullanılırken bir yandan da diğer kısımların inşası devam edecek.
Sonuç olarak, doğanın katledildiği, işçi emeğinin sömürüldüğü, uçuş güvenliğini sağlayamayan, ulaşımı yetersiz ve tamamlanmamış bir projenin en büyük havalimanlarından biri olduğuyla övünülmekte; buna da Türkiye’nin vizyonunun gelişmesi denilmektedir.
29 Ağustos 2019

Sevebilirsin...