Neden Şarjlı Diş Fırçası?

· ·

neden-sarjli-dis-fircasi

1794 görüntüleme

Dişlerimizi fırçalamak hepimizin yaptığı günlük rutinlerimizden bir tanesi. Manuel diş fırçalarıyla fırçaladığımız dişlerimizi, şarjlı diş fırçasıyla daha etkili şekilde fırçalayabileceğimizi söylesem ne düşünürsnüz? Buna pek alışkın değilsiniz öyle değil mi? Tabii ki neredeyse hepimiz çocukluktan beri manuel diş fırçası kullanmaya alıştık. Oysa ki şarjlı diş fırçasını da deneyimleyerek, yaptığı ağız temizliğini manuel diş fırçasıyla karşılaştırmak bize seçim yapmada yardımcı oluyor.

neden-sarjli-dis-fircasi-2

Eğer yıllardır manuel diş fırçası kullanan biriyseniz, ilk kez şarjlı bir diş fırçası kullandığınızda, daha önce aslında dişlerimi fırçalamıyormuşum diye düşünebilirsiniz. Çünkü gerçekten dişleri daha etkili bir şekilde temizliyor.

Şimdi kısaca manuel diş fırçası kullanırken yaşadığımız durumlara değinelim. Manuel diş fırçasına diş macunu sürdükten sonra dişlerimizin üzerinde dairesel hareketler yaparak, dişler üzerindeki plakları temizlemeye çalışıyoruz. Ön ve yandaki dişlerde diş fırçasını dairesel hareket ettirmek oldukça kolay. Peki ya arkadaki dişler, yirmili yaş dişleri? O bölgede manuel diş fırçasını döndürebilmek ve dairesel hareketi uygulayabilmek oldukça zor oluyor ve yeteri kadar plak temizlenemiyor. Bu yüzden farkında olmadan yirmili yaş dişlerinizi çürüterek yavaş yavaş kaybetmiş olabilirsiniz.

manuel-dis-fircasi-vs-sarjli-dis-fircasi

Bir de şarjlı diş fırçasına bakalım. Yine diş macunumuzu, şarjlı diş fırçamıza sürüyoruz. Diş fırçamızı çalıştırmadan dişlerimize değdirip sonra çalıştırarak fırçalamaya başlıyoruz. Fırça başlığı döner olduğu için yapmanız gereken birkaç saniye dişler üzerinde tutarak ağız içinde ilerlemek. Bu şekilde özellikle çiğnemede kullandığınız büyük azı dişlerinizi ve manuel fırçanın ulaşamadığı yirmili yaş dişlerinizdeki plakları en etkili ve kolay bir şekilde fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Döner fırça başlığı diş aralarını da oldukça iyi bir şekilde temizliyor. Üstelik dişlerinizin bir iki ton beyazladığını da gözlemleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ise diş etlerinizi korumak ve dişlerinize çok baskı uygulamamak.

Aradaki deneyim farkından da anladığınız gibi, şarjlı diş fırçaları oldukça başarılı. Sizler de daha etkili diş ve ağız bakımı için şarjlı diş fırçası kullanmaya başlayabilirsiniz.

15 Ocak 2018

 

Sevebilirsin...