Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

· ·

doğru-ayakkabi-nasil-olmali

2532 görüntüleme

Giyim tercihleri, insanın sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için oldukça önemli. Bunlardan biri ise giydiğimiz ayakkabılar. Vücut sağlığımızın bozulmaması için ayak yapımıza göre giyeceğimiz ayakkabıları seçmemiz gerekiyor. Piyasadaki ayakkabılara baktığımızda büyük çoğunluğunun normal kalıpta ayakkabılar olarak üretilmiş olduğunu görüyoruz. Özellikle taraklı ayaklara sahip olanlar bu nedenle, ayaklarının rahat edebileceği ayakkabıları bulmakta büyük güçlük çekiyor ve bulamadıklarında ise mecburen bir hatta iki numara büyük ayakkabılar satın almak zorunda kalıyorlar. Bu yöntem yeterince sağlıklı olmasa da dar olan ayakkabı kalıbının ayaklarını sıkmaması için katlanmak zorunda kalıyorlar.

Doğru ayakkabı nasıl seçilir?

Denediğimiz ayakkabıın içinde ayak parmaklarımızı rahatça oynatamıyorsak, bu bize uygun bir ayakkabı değildir. Çünkü, ayakkabının ön kısmında parmakların birbirine yapışması, bir parmağın diğerinin üzerine binmesi gibi durumlarda, ayaktaki kan dolaşımı baskılanmış ve neredeyse engellenmiş oluyor. Bu da hem ayak sağlığımız hem de dolaşım sistemimizin sağlığı için çok büyük bir tehdit. Eğer bu şekilde yanlış seçilmiş ayakkbılar giyilmeye devam edildiğinde, yakın zamanda olamasa da yıllar sonra, ayak parmaklarında dolaşım bozukluklarına, ciltte kan akışı baskılandığı için kurumalara ve hatta vücutta kan dolaşımının bozulmasına yol açıyor.

Doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalı? Doğru ve Yanlış

Yukarıda bahsettiğim gibi, dar ayakkabılar giyildiğinde parmaklara ve ayaklara baskı yaptığı için özellikle ciltte kan dolaşımı bozuluyor. Bu da en çok kılcal damarları etkiliyor. Ayaklarımızda ve ellerimizdeki kılcal damarlara kan akışı engellendiği için ayaklarda olduğu gibi ellerde de ciltte soyulmalar meydana geliyor.

ellerde-soyulma-dogru-ayakkabi-nasil-secilir

Bu fotoğraflarda gördüğünüz sadece başlangıç. Bu kabartılar ve soyulmalar sorun devam ettikçe daha da artıyor.

ellerde-soyulma-kilcal-damarlar-dogru-ayakkabi-nasil-secilir

Belirtiler ve bu kabartılar egzama, sedef ve mantar gibi bir cilt rahatsızlığına benzetiliyor. Aslında gerçekte hiç alakası yok. Bu durum kesinlikle bir enfeksiyon değil. Bu belirtiler, ciltte kan dolaşımı baskılandığı için vücudun kan akışı konusunda düştüğü zorlanmanın bir göstergesi. Sonuç olarak, ciltte bu eski derinin soyulması ve alttan yeni derinin oluşması oldukça uzun bir süreç olarak karşımıza çıkıyor.

dogru-ayakkabi

Bu tip ayakkabıların, ayağın kemik yapısı üzerinde de olumsuz etkileri oluyor. İşte yanlış ayakkabı seçimlerinin ayaklara yaptığı baskı noktaları:

Yanlış ayakkabı seçiminin yaşattığı sorunlar

Bu nedenle yukarıda örneklerini verdiğim dar kalıplı ayakkabılar gibi aşağıdaki sivri burunlu ayakkabılar da sağlıklı durmuyor.

ince-burunlu-ayakkabi

Daha iyi anlamanız için seyredebilirsiniz:

 

10 Haziran 2016

Sevebilirsin...